Bitkisel Ürünlerin Endikasyonu Her Hastalığı Kapsıyor mu ?

Bitkisel ürünlerin her derde deva olarak kullanılması, istenilen ve olası olumlu etkileri yanında bir çok hastalığa da davetiye çıkarmakta. Özellikle bitkisel ürünlerin kanıtlanmamış etkileri nedeniyle normal tedavinin yerine kullanılması asıl büyük sorunu gündeme getirmektedir.

Gün geçmiyor ki 3. sınıf TV kanallarında sağlık sömürücüleri hasta insanların bilgisizlikleri ve umut arayışlarını sömürmek için yayınlar, reklam statüsünde sözde açık oturumlar yapmasınlar. Herhangi bir ürünü her derde deva şekilde halka tanıtıp satmasınlar… Siz siz olun bu tip sağlık simsarlarına maddi kazanç sağlayan sömürülen kitleden olmayın. sağlık bakanlığı ve ilgili otoritelerin ve sağlık uzmanlarının onayını almadan sağlığınıza müdahale edilmesine izin vermeyin.

Bitkisel kökenli bazı ürünlerin ve her derde deva olarak satılan ilaç tarzı ürünlerin, bilimsel tedavinin önüne geçerek yanlış kullanımları neticesinde kalp krizlerine neden olabileceği bildirildi.

Hipertansiyonla Mücadele Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, bitkisel kökenli bazı ürünlerin mevcut tedavinin önüne geçerek yanlış kullanımları sonucu kalp krizlerine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, yaptığı açıklamada, son zamanlarda bitkisel kaynaklı ürünlerin yanlış kullanımı sonucu meydana gelen, tehlikeli ritm bozuklukları ve kalp krizivakalarındaki bildirimlerin arttığını söyledi.

Üreticisi veya ithalatcısı tarafından ”destek ürünü” olarak sunulan ve Tarım Bakanlığından GIDA TAKVİYESİ olarak ruhsatı alınan bitkisel ürünlerin, Endikasyon belirterek, hastalara ”yanlış imaj” oluşturabilecek şekilde görsel ve yazılı basında yer almasıyla, bazı hastaların mevcut ilaçları yerine bu ürünleri tercih ettiğini ifade eden Prof. Dr. Ercan, şunları kaydetti:

”Son yıllarda bitkisel kökenli bazı ürünlerin yersiz ve yanlış tüketilmesinin ile kalp krizine sebep olabileceğine ilişkin bilimsel yayınlar bildirilmiştir. Ürünlerin tanıtımında kullanılan ‘yan etkisi olmayan, tamamen doğal bir damar açıcıdır’ gibi ifadelere karşın bitki özlerinin aslında bildirilenin aksine yan etkileri olabilir. Yani bir ürünün bitkisel olması onun zararsız ve yan etkisiz olduğu anlamına gelmez.

İlaçların bir çoğu yine bitkisel kaynaklardan elde edilir. Günümüz terminolojisinin vazgeçilmezlerinden olan Doğal ürünler, bitkisel dahi olsalar istenmeyen ve zararlı etkilere sebep olabilirler. Yan etki olarak bildirilen şikayetler direkt olarak doza bağlıdır ve aslında hiçbir yan etkisi olmayan ürün bulmak neredeyse imkansızdır. Yani her tedavi edici özelliğe sahip ilaç az yada çok yan etkiye sahiptir.”

MUCİZEVİ BİR BİTKİ YOK..!

Bazı bitkisel ürünlerin reklamlarında sunulduğu gibi satış kolaylaştırma teknikleri ile hemen damarları açan, bir çok derde aynı anda iyi gelen ilaçların henüz tıp dünyasında mevcut olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Ercan, ”Ateroskleroz yani Damar sertliği olarak bilinen hastalık basitçe damar içindeki darlıklar oluşturan bir hastalık olarak anlaşılmaktadır. Çok basitçe bu darlıkları adeta bir soba borusunu temizler gibi temizleyecek ilaçlar bulunmasını istemek ve dilemek hastaların en doğal hakkıdır. Oysa damar sertliği çok karışık bir mekanizmaya sahiptir. Günümüz tıbbında maalesef bu kadar etkin bir şekilde kalp, bacak atardamarında darlıkları mucize şekilde düzelten, normale döndüren ve de yan etkisi olmayan ilaçlar bulunmamaktadır, yoktur. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda dikkatini önemsemek doğru olacaktır” diye konuştu.

OLUMLU ETKİLER BİLİMSEL KANITA DAYANMALIDIR…

Mucizevi” olarak takdim edilen bitkisel ürünlerin olumlu etkileri olduğuna dair bilimsel bulgular varsa bunların ortaya konulmasının halk sağlığı ve sağlığın korunması açısından gereklilik olduğunu belirten, Prof. Dr. Ercan, şöyle devam etti:

”Halkımızın bu durumda yaşadığı kafa karışıklığı anlaşılır bir durumdur. Bilimsel dayanağı net olmayan ya da sadece yoruma dayanan, uluslararası tedavi kılavuzlarında yer almayan tedavileri ön plana çıkarmak, hastaların hayati önem arz eden ilaçlarından vazgeçmesine ya da bu ilaçları önemsememesine neden olabilir.bitkisel kapsül

Eğer bitkisel etkin bir ürünün kalp damar hastalıklarında mucize olumlu etkileri olduğuna dair bir bulgu var ise, yapılması gereken nedir? Yapılması gereken ürünün etkisinin ilaçlarda olduğu gibi 4 aşamalı bilimsel testlerle doğrulanması ve en son aşamada çok merkezli çalışmalarla bulguların net bir şekilde istatistiksel olarak ortaya konulmasıdır. Aksi takdirde kalp damar hastalığı olan hastalarımız uzun dönemde nasıl bir sonuçla karşılaşacağını bilemeyebilir. Bahsedilen ürünler bu şekilde bilimsel testlerden geçirilip etkinliği kanıtlanırsa, ülkemiz kaynaklı olarak dünya tıbbına kazandırılmasından memnun oluruz.”

 

 

kaynak: haberturk

samyelieczanesi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »