Pet Şişelerdeki Tehlikenin Farkında mısınız ?

Yaz aylarına girilince akla gelen sağlık konularından birisi de pet şişeler ve damacana suların ne kadar sağlıklı olduğudur.İnsan vücudunun yaklaşık % 80 inin sudan oluştuğunu ve bunun yarısının yaklaşık 2-3 ayda bir yenilendiğini göz önüne alırsak kullandığımız ve içtiğimiz suların sağlıklı olmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Son 1-2 yıldır bebek biberonlarında kullanılan ve biberona parlaklık verici madde olarak bilinen bis fenol A maddesinin (BPA) kanserojen olduğunun ortaya çıkması ile birlikte bebek ürünlerinde kullanımı yasaklı maddeler içerisine girmiştir. Bebek biberonları ve bardaklarından kaldırılan BPA maddesi pet şişelerde ve damacanalarda parlaklık verici olarak halen kullanılmaktadır.pet şişe

Damacanalarda denetimler kirlilik tehlikesini ortaya çıkarırken, Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzman Dr. Murat Özdemir, gerçek riskin pet şişelerde olduğunu belirtti..

Özdemir, “Bir damacana yaklaşık 551 defa kullanılabilir. Ama asıl tehlike pet şişelerde. halkın pet şişeleri bir kez kullandıktan sonra atması ve tekrar kullanmaması gerekir” dedi.

Sağlık Bakanlığı adına 1’i Burdur, 2’si Antalya olmak üzere 3 su üretim tesisine yönelik denetimler yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü, denetimlerde herhangi bir sıkıntıya rastlanılmadığını bildirdi. Su üretim tesislerindeki sonuçlar temiz olmasına rağmen, satış noktalarında kirlilik oluşabildiğine vurgu yapan Antalya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Murat Özdemir, özellikle tüp satılan yerde su satışının olmaması gerektiğini aktardı. Tüplerin çarptığı damacanalarda ezilme ve kırılmalar oluştuğunu anlatan Uzm. Dr. Özdemir, “Bu da mikrobiyolojik olarak üremeye hazır ortam oluşturuyor. Bunun için tüp ve damacananın aynı yerde satılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Ayrıca, damacanalar uygun koşullarda saklanmalı. Su uygun şartlarda saklanmadığında, korunmadığında su güvenliğimiz tehlike altına giriyor” ifadelerini kullandı.

DAMACANALAR 551 KEZ DOLDURULUP BOŞALTILABİLİR…

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Murat Özdemir, halkı yarım litre veya 1.5 litre gibi küçük ambalajlı pet şişelerin sürekli kullanımı konusunda ikaz etti. Kullanım ömrü 551 defa doldur- boşalt yapmaya imkan sağlayan bir damacananın ülkemizde ortalama 300-400 kez kullanıldığını belirten Özdemir, “halkımız yarım litrelik ya da 1.5 litrelik pet şişeleri kullandıktan sonra atmayarak tekrar su ile doldurulup kullanılmaması gerektiğini belirtti. Bu şişeler tek kullanımlıktır. Küçük ambalajlı pet şişelerin damacanalara nazaran çok ince yapıda bulunduğundan kırılma ve ezilme gibi durumlarda kanserojen maddelerin üremesine, suya geçmesine daha müsait hale gelebilirler, Bu sebeple halkımız küçük pet şişeleri bir kez kullandıktan sonra atmalıdır ve tekrar doldurarak kullanmamalıdır” diye uyarıda bulundu.

 

 

kaynak AA

samyelieczanesi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »